Měsíc v kultuře
Náš Měsíc byl již od pradávna mezi zájmy pravěkých lidí. Tito lidé se zajímali, co to je tam v černé obloze, že to "svítí" bíle a jak to mohlo být se Zemí. Vytvářeli různá teorie a vysvětlení, jak by to mohlo být. Velice dlouhou dobu se spekulovalo, že to je výtvor Boha, jako vše ostatní.
Měsíc se objevuje také v mytologiích, často jako osobnost. Ve starověkém Řecku to byla Seléné. Ve starém Římě to byla Luna, i dnes používaný výraz pro Měsíc v některých jazycích. Jejich podoby lze nalézt ve fotoalbu. I na východě světa byly různé interpretace Měsíce. V Číně a v Japonsku na přivrácené straně viděli jakéhosi "měsíčního králíka". I o tom se vytvářely různé příběhy, např. jak tento "králík" bojuje se Sunem Wu-kchungem v čínském díle z 16. století.
Ve 20. století, kdy věda a technologie byly mnohem vyspělejší, než před pár sty lety, se vytvářely i různé filmy, jak režiséři vymýšleli různé, až podivuhodné představy o Měsíci. Samozřejmě i mise Apollo neunikly pozornosti filmařů. Bylo zpracováno pár filmů jen o Apollo 11, nejznámější misi programu Apollo, a hodně děl někdy zmiňuje tuto legendární misi.
Mezi příklady nedokumentárních filmů, které zmiňují Měsíc před 60. lety patří:
- Cesta na Měsíc (Francie, 1902, fr. Le Voyage dans la Lune)
- Frau im Mond (Německo, 1928)
- Destination Moon (USA, 1950)
Mezi příklady filmů o misích na měsíc patří:
-Moonwalk One (USA, 1971)
- Apollo 13 (USA, 1995)